Bern

Bern on Šveitsi pealinn ja üks Šveitsi olulisemaid linnu. Siin on mõned peamised sündmused Berni ajaloost:

 1. 1191 – Berni linna esmamainimine dokumentides.
 2. 1353 – Bern liitub Šveitsi Konföderatsiooniga, kus ta oli üks asutajaliikmeid.
  1. sajand – Bern muutub Šveitsi konföderatsiooni kõige võimsamaks ja mõjukamaks liikmeks.
 3. 1528 – Bern võtab vastu reformatsiooni, muutes oma religioosse kuuluvuse katoliku usust protestantluseks.
 4. 1798 – Napoleon Bonaparte vallutab Berni ja likvideerib Šveitsi Konföderatsiooni.
 5. 1848 – Bernist saab Šveitsi konföderatsiooni pealinn ja Šveitsi föderaalriik kuulutatakse välja.

Tänapäeval on Bern rikas kultuuriloo poolest, millest annavad tunnistust linna kaunid ajaloolised hooned, vanalinn ja kaunid sillad üle Aare jõe. Berni ajaloo mõju on tunda ka linna kunstis, arhitektuuris ja ühiskonnaelu korralduses.

Mida Bernis teha?

Bern on Šveitsi pealinn ja üks riigi kõige kultuuririkkamaid linnu, mis pakub mitmeid vaatamisväärsusi ja tegevusi igale maitsele. Siin on mõned soovitused, mida Bernis teha:

 1. Vanalinn – Berni vanalinn on UNESCO maailmapärandi nimistus ja kuulub Šveitsi kõige paremini säilinud keskaegsete linnade hulka. Siin saab jalutada kitsastel munakivitänavatel, imetleda kaunist arhitektuuri, külastada muuseume ja galeriisid ning nautida maitsvat Šveitsi toitu.
 2. Rosengarteni park – Rosengarteni park on üks Berni kauneimaid vaatamisväärsusi, kust avanevad suurepärased vaated vanalinnale ja Aare jõele. Parkis asub ka restoran, kus saab nautida suurepärast vaadet koos maitsva toidu ja joogiga.
 3. Berni loodusmuuseum – Berni loodusmuuseum on üks Šveitsi suurimaid loodusmuuseume, kus saab näha maailma suurimat elusat linnupuuri, haruldasi putukaid ja liblikaid, loomade skelette ja palju muud.
 4. Paul Klee muuseum – Paul Klee muuseumis saab näha Šveitsi kuulsaima kunstniku Paul Klee loomingut. Muuseumis on väljas üle 4000 Klee teose, sealhulgas joonistused, maalid, graafika ja skulptuurid.
 5. Gurteni mägi – Gurteni mägi on Berni üks kõige populaarsemaid vabaõhu vaatamisväärsusi. Siin saab nautida vaateid Bernile ja Aare jõele, matkata, piknikut pidada ja isegi laste mänguväljakut külastada.
 6. Bärengraben – Bärengraben on Berni kuulus karumägi, kus elavad Berni linna maskotid, pruunid karud. Siin saab vaadata karusid, kui nad mängivad ja puhkavad, ning õppida ka nende kohta rohkem.

Need on vaid mõned näited sellest, mida Bernis teha. Linna saab külastada aastaringselt ning alati on midagi huvitavat avastada ja uurida.

Milliste hindadega peaksin Bernis arvestama?

Bern on üks Šveitsi kallimaid linnu ning reisijad peaksid valmistuma kõrgemate hindade ja kuludega kui paljudes teistes Euroopa linnades. Samas lennupiletite broneerimisel saab oluliselt enda kulusi kokku hoida, kui seda õigesti teha. Siin on mõned hinnanäited, mida Bernis arvestada:

 1. Majutus – hotellide ja majutusasutuste hinnad algavad umbes 100 CHF (Šveitsi franki) öö kohta keskmise kategooria hotellis ja võivad ulatuda kuni 500 CHF luksushotellides.
 2. Toit ja joogid – söögikohad võivad olla üsna kallid, näiteks võib keskmise kvaliteediga restoranis õhtusöögi hind olla umbes 50-80 CHF inimese kohta. Kiirsöögikohas võib toidu hind olla vahemikus 15-25 CHF. Alkohoolsed joogid ja kokteilid on tavaliselt ka üsna kallid, näiteks pudel õlut võib maksta umbes 6-8 CHF, klaas veini võib maksta 8-12 CHF.
 3. Transpordikulud – Bernis on hea ühistranspordisüsteem ning üksiku pileti hind trammidele ja bussidele on umbes 3 CHF. Kui kavatsete linnast kaugemale minna, siis rongipileti hind võib varieeruda sõltuvalt kaugusest ja ajast, kuid umbkaudne hind võib olla 20-30 CHF.
 4. Vaatamisväärsused – mõned vaatamisväärsused, nagu näiteks loodusmuuseum ja Paul Klee muuseum, võivad nõuda piletite ostmist, mille hinnad võivad olla umbes 15-20 CHF inimese kohta.
 5. Muud kulud – kaupluste ja teenuste hinnad Bernis on tavaliselt kõrgemad kui teistes Euroopa linnades. Nii et kui soovite midagi osta või teenust kasutada, olge valmis kulutama rohkem kui mujal.

Kokkuvõttes võib öelda, et Bern on Šveitsi üks kallimaid linnu ja reisijad peaksid eelnevalt valmistuma kõrgemate hindade ja kuludega kui paljudes teistes Euroopa linnades.