Chisinau

Chișinau on Moldova Vabariigi pealinn ja suurim linn, mille ajalugu ulatub tagasi 15. sajandisse. Linn asub Bâc- ja Dniesteri jõe vahelisel alal ning on läbi aegade olnud oluline kaubandus- ja kultuurikeskus.

Chișinau asutati 1466. aastal Moldova vürsti Ștefan cel Mare poolt. Linna nimi pärineb Türgi keelest, kus “chishinau” tähendab “uut allikat”. Chișinau hakkas kiiresti arenema ning sai oluliseks kaubanduskeskuseks tänu oma asukohale kahe jõe vahel.

 1. sajandil sai Chișinaust Vene impeeriumi osa ning sellest sai tähtis administratiivne ja kultuuriline keskus. 1812. aastal sõlmitud Bukaresti rahulepinguga sai Moldova Venemaa protektoraadi osaks. Sel ajal alustati ka linna kaasaegsemaks muutmist, sealhulgas asutati koolid, kultuuriasutused ning ehitati uusi maju.
 2. sajandi alguses sai Chișinaust oluline ärikeskus. Esimese maailmasõja ajal, 1917. aastal, moodustati Moldova Demokraatlik Vabariik, mille pealinnaks sai Chișinau. Siiski kaotasid moldovlased oma iseseisvuse peagi tagasi ning linn sai uuesti osaks Venemaast. Teise maailmasõja ajal hävitasid Saksa väed suure osa linnast, kuid pärast sõda algas kiire taastamise periood.

Moldova iseseisvus taastati 1991. aastal pärast Nõukogude Liidu lagunemist ning Chișinaust sai taas riigi pealinn. Tänaseks on linn kasvanud kaasaegseks keskuseks, millel on oluline roll Moldova majanduses ja kultuuris.

Mida Chisinau linnas teha?

Chisinau on Moldova pealinn ning pakub mitmeid huvitavaid vaatamisväärsusi ja tegevusi turistidele. Siin on mõned soovitused, mida Chisinaus teha:

 1. Piirkondliku ajaloomuuseumi külastamine – Siin on väljapanekuid Moldova ajaloost, kultuurist ja traditsioonidest.
 2. Valea Morilor park – See kaunis park pakub meeldivat jalutuskäiku ning seal on ka tiik, millel on võimalik sõita paadiga.
 3. Chișinau katedraal – See kaunis õigeusu katedraal ehitati 1836. aastal ning asub Chișinau kesklinnas.
 4. Natsionalistlik kunstimuuseum – Muuseumis on väljapanekud Moldova kunstist alates 19. sajandist.
 5. Moldova rahvusmuuseum – Siin on väljapanekud Moldova kultuurist, ajaloost ja loodusest.
 6. Mileștii Mici veinikelder – See on maailma suurim maa-alune veinikelder, mis mahutab üle 2 miljoni pudeli veini. Siin on võimalik veinide degusteerimist ning ekskursiooni.
 7. Centru turg – Siin on võimalik osta kohalikke tooteid, nagu mesi, veinitarvikud ja käsitöö.
 8. Chișinau botaanikaaed – Siin on rohkem kui 10 000 taime- ja puuliiki, mida saab uurida.
 9. Arc de Triomphe – Selle monumendi ehitamine algas 1840. aastal Vene impeeriumi valitsuse korraldusel. Praegu on see populaarne koht kohtumisteks ja üritusteks.
 10. Dendrarium Park – Park on täis rohelust, suuri puid, tiike ja lillepeenraid, ideaalne koht jalutuskäikudeks ja perepuhkuseks.

Milliste hindadega peaksin Chisinaus arvestama?

Chisinausse reisides tuleks arvestada järgmiste kuludega:

 1. Majutus – ööbimise hinnad algavad umbes 20 eurost öö kohta hosteli kahene toas ja 50 eurost öö kohta keskmise hinnaklassi hotellis.
 2. Toit – söögikohad Chisinaus on üldiselt odavad ja söögi hind ulatub umbes 3-10 euro vahemikku. Kohalikud toidud on väga maitsvad ning odavad.
 3. Transport – linnas liikumiseks võib kasutada ühistransporti, kus üks pileti hind on umbes 0,15 eurot. Takso hind algab umbes 1,50 eurost.
 4. Vaatamisväärsused – enamik vaatamisväärsusi Chisinaus on tasuta, kuid mõned muuseumid ja vaatamisväärsused võivad nõuda sissepääsutasu, mis algab umbes 1-2 eurost.
 5. Ostud – Chisinaus on võimalik osta kohalikke käsitöötooteid, veinipudeleid, mett jne. Nende hind sõltub toote tüübist ja kohast, kus neid müüakse.

Kokkuvõttes on Chisinau väga taskukohane sihtkoht ja reisikulud võivad sõltuvalt teie eelistustest ja elustiilist varieeruda umbes 25-50 euro vahemikus päevas.