Liverpool

Viimati uuendatud: 02.02.2024

Liverpool on linn Inglismaa kirdeosas, mis on tuntud oma ajaloo, kultuuri ja jalgpalli poolest. See on üks Suurbritannia suurimaid linnu, mille elanike arv on üle 500 000. Liverpool on olnud tähtis sadamalinn juba aastasadu ning tema roll Suurbritannia tööstusrevolutsioonis oli märkimisväärne. Tänapäeval on Liverpool tuntud ka oma rikkaliku kultuurielu ja kuulsate vaatamisväärsuste poolest, mida on külastanud miljonid turistid üle kogu maailma. Samuti on saadaval reisidiilid, mis aitavad kuludelt säästa. Liverpooli tähtsus kultuurilises ja ajaloolises mõttes teeb temast ühe Inglismaa kõige huvitavama linna, mida tuleb kindlasti külastada.

Ajalooline taust

Liverpool on üks Inglismaa kõige ajaloolisemaid linnu, mille ajalugu ulatub tagasi juba keskajale. Linna rajati ametlikult 1207. aastal, kui inglise kuningas John andis sellele linnaõigused. Sellest ajast peale on Liverpool olnud tähtis kaubandus- ja sadamalinn, kuna asub Mersey jõe suudmes. 18. sajandil muutus Liverpool üheks Suurbritannia suurimaks sadamalinnaks, kuna see oli peamine port ülemeremaade kaubanduseks. Tänu oma asukohale suutis Liverpool laiendada oma kaubandusvõrku Euroopas, Aafrikas ja Ameerikas.

Liverpooli ajaloo jooksul on linna mõjutanud mitmed olulised sündmused. Üks selline sündmus oli 1830. aastal aset leidnud Liverpool-Manchesteri raudtee avamine, mis muutis linna veelgi tähtsamaks kaubandus- ja transpordikeskuseks. Teine oluline sündmus oli 20. sajandi alguses, kui Liverpool sai üheks maailma suurimaks laevatehaseks. See aitas linna arengut veelgi suurendada ning muuta selle tähtsaks tööstuslinnaks.

Liverpool tööstusrevolutsioon

Liverpooli ajalugu on tihedalt seotud Suurbritannia tööstusrevolutsiooniga, mis toimus 18. ja 19. sajandil. Tööstusrevolutsiooni ajal muutus Liverpool üheks Suurbritannia juhtivaks tööstuslinnaks, millel oli märkimisväärne roll tekstiili-, keemia-, ja masinaehitustööstuses. Tööstusrevolutsioon muutis Liverpooli täielikult ja lõi aluse linna arengule, mis on jäänud tähtsaks Suurbritannia majanduskeskuseks tänaseni.

Kultuuriline taust

Liverpool on mitmekesine ja kultuuririkas linn, mis on andnud palju panuse Inglismaa kultuuripärandisse. Linna kultuuriline ajalugu ulatub tagasi keskaega, kuid tõeliselt hakkas Liverpooli kultuurielu arenema 18. sajandil. Sel ajal hakkasid linna jõudma andekad kunstnikud, kirjanikud ja muusikud, kelle töö on tänaseni kultuurimaailmas tuntud.

Liverpooli kultuurisündmuste kalender on täis erinevaid festivalide ja üritusi, mis toimuvad aastaringselt. Üks olulisemaid festivalidest on Liverpooli rahvusvaheline muusikafestival, mis toob kokku rahvusvahelisi muusikuid ja kunstnikke üle kogu maailma. Samuti on Liverpooli juunikuus toimuva River Festivali külastajate hulgas populaarne, kus saab nautida jõeäärseid vaateid, tuleskulptuure ja palju muud. Igal aastal korraldatakse Liverpoolis ka kunstinäitusi, kultuurifestivale ja filmifestivale, mis toovad linna erinevaid kultuurisündmusi.

Tuntud kirjanikud Liverpoolist

Liverpool on olnud koduks mitmetele tuntud kunstnikele ja kirjanikele. Üks neist on John Lennon, kuulus Beatlesi liige, kes sündis Liverpoolis ja kes tõi linna kogu maailma tähelepanu. Liverpooli tuntud kirjanike hulka kuuluvad William Roscoe, kellel oli märkimisväärne panus Liverpooli linna jaoks; ja James Hanley, tuntud romaanikirjanik. Kunstnikke on ka mitmeid, sh David Hockney, kes on üks maailma tuntumaid kaasaegseid kunstnikke.

Kokkuvõttes on Liverpool kultuurikeskus, mis on tuntud oma mitmekülgse ja mitmekesise kultuuripärandi poolest. Linna festivalid, näitused ja sündmused pakuvad turistidele ja kohalikele võimalust avastada linna kultuurilist rikkust ja tunda sellest inspiratsiooni.

Beatles Liverpool

Arhitektuur

Liverpool on täis huvitavaid ja ilusaid arhitektuurilisi vaatamisväärsusi, mis on kohalike ja turistide jaoks väga atraktiivsed. Linna ajalooline arhitektuur on tihedalt seotud tema kaubandus- ja sadamaajalooga, mis on loonud unikaalse segu erinevatest arhitektuuristiilidest.

Üks linna tuntumaid arhitektuurilisi vaatamisväärsusi on Liverpooli katedraal, mis on Inglismaa suurim anglikaani kirik. See on tuntud oma võimsate tornide, kuppelkatuse ja kauniste vitraažakende poolest. Teine silmapaistev arhitektuuriline objekt on Albert Dock, mis on üks Suurbritannia suurimaid ja paremini säilinud kaubanduslikke sadamaid 19. sajandist. See pakub suurepärast võimalust nautida linna mereäärseid vaateid ja kogeda Suurbritannia sadamaajalugu.

Liverpool turistidele

Liverpool pakub turistidele ka mitmeid olulisi turismiobjekte. Üks neist on Liverpooli muuseum, mis annab ülevaate linna ajaloost ja kultuurist. Siin saavad külastajad õppida Liverpooli tööstus- ja sadamaajaloost, näha kunstiteoseid ja uurida linna kultuuripärandit. Teine oluline turismiobjekt on Tate Liverpool, mis on kunstigalerii, mis näitab rahvusvahelisi kaasaegseid kunstiteoseid.

Lisaks neile turismiobjektidele on Liverpoolil ka mitmeid kuulsaid turismiatraktsioone, nagu näiteks The Beatles Story, mis on muuseum, mis tutvustab legendaarse ansambli elu ja karjääri. Mersey Ferry, mis pakub võimalust nautida jõeäärseid vaateid ja linna ümbrust Mersey jõel. Loomulikult ei saa mainimata jätta Anfieldi staadionit, koduväljakut Liverpooli jalgpalliklubile, mida külastavad jalgpallisõbrad üle kogu maailma.

Sport

Liverpool on tuntud ka oma kirgliku suhtumise poolest spordisse, eriti jalgpalli. Linna jalgpalliklubi Liverpool FC on üks maailma kõige tuntumaid ja edukamaid jalgpalliklubisid, mis on võitnud arvukalt tiitleid ja fänne üle kogu maailma. Klubi on koduks ka mõnele kõige tuntumale jalgpallimängijale, nagu näiteks Steven Gerrard ja Luis Suarez.

Lisaks jalgpallile on Liverpool tuntud ka teiste spordialade poolest. Linna ajalugu on seotud kriketi ja ratsaspordiga ning siin on toimunud mitmeid rahvusvahelisi spordiüritusi. Tänapäeval on Liverpoolis mitmeid spordikomplekse ja staadioneid, kus saab harrastada erinevaid spordialasid nagu jalgpall, kriket, tennis ja korvpall.

Liverpoolis toimub aastaringselt palju olulisi spordiüritusi, mis meelitavad kohale spordifänne üle kogu maailma. Üks suurimaid spordiüritusi Liverpoolis on Aintree’is aset leidev Grand National, mis on Inglismaa suurim hobuste takistussõiduvõistlus. Lisaks on Liverpooli poolmaraton, mis meelitab kohale tuhandeid jooksjaid igal aastal. Jalgpallisõpradele on Liverpoolis ka palju mänge, mida saab külastada Anfieldi staadionil.

Milliste hindadega peaksin Liverpoolis arvestama?

Liverpool on Suurbritannia suuremaid linnu ja selles on hinnad sarnased teiste Suurbritannia suurlinnade tasemega. Siiski võivad hinnad varieeruda sõltuvalt külastuse ajast, ööbimise tüübist ja söögikohtade valikust. Küll aga soodsad reisid ootavad teid, meie pakkumiste all!

Mõned hinnanäited Liverpooli kohta:

  • Majutus: keskmine hotellituba Liverpoolis maksab umbes 80-100 naela öö kohta, kuid hinnad võivad varieeruda vastavalt hotelli asukohale ja kvaliteedile. Samuti on saadaval odavamad majutusvõimalused nagu hostellid või Airbnb korterid. Head pakkumised leiab ka meie pakkumiste alt.
  • Toit ja joogid: Liverpoolis on mitmeid söögikohti, mis pakuvad erinevaid hindu. Keskmine hind õhtusöögile ühes restoranis koos joogiga on umbes 20-30 naela inimese kohta. Kiirtoidurestoranides võib söögikorra hind olla umbes 6-10 naela. Alkoholihinnad varieeruvad sõltuvalt baari ja pubi asukohast, kuid keskmine hind õlle või veini klaasi kohta on umbes 4-5 naela.
  • Transpordi hind: Liverpoolis on lai valik transpordivõimalusi, alates bussidest ja rongidest kuni taksode ja Uberini. Bussipiletid maksavad umbes 2-3 naela, rongipiletid olenevalt sihtkohast ja ajast umbes 5-10 naela. Takso või Uberi hind varieerub vastavalt sõidu pikkusele ja sihtkohale.

Kokkuvõttes võib Liverpooli külastamise kogukulu varieeruda sõltuvalt reisi eesmärgist ja eelarvest. Kuid turistidele on saadaval erinevaid majutus- ja söögikohti, samuti transporti, mis sobivad erinevatele eelarvetele.

Miks Liverpool eriline on?

Liverpool pakub inimestele võimaluse avastada erinevaid söögikohti, mille hinnaklassid on mõistlikud. Loomulikult ei saa ära unustada ka Liverpool FC klubi, kelle mänge on võimalik vaadata.

Millised on Liverpooli vaatamisväärsused?

Liverpooli vaatamisväärsuseks võib nimetada kõike nende jalgpalli ümber. Samuti tasuvad külastamist erinevad festivalid ning arhitektuursed pärlid.

Kuidas Liverpooli Tallinnast saab?

Kõige lihtsam ja soodsam viis on lennata Tallinnast Londonisse ja sealt edasi minna rongiga. Loomulikult on võimalik teha ka vahemaandumine ja sealt edasi lennata Liverpooli lennujaama.