Sofia on üks vanimaid linnu Euroopas ning selle ajalugu ulatub tagasi üle 2000 aasta. Linn on olnud oluline kultuuriline ja majanduslik keskus kogu oma ajaloo vältel.
Sofia asutati tõenäoliselt 5. sajandil eKr, kui siin elasid keldi hõimud. Roomlased võtsid linna üle 29 aastat enne Kristust ning nimetasid selle Serdikaks. See oli tähtis kaubanduskeskus ja militaarne tugipunkt Rooma impeeriumi idapiiril.
Pärast Rooma impeeriumi lagunemist oli Serdika pikka aega osa Bütsantsi impeeriumist, kuni see langes 9. sajandil slaavi hõimude võimu alla. Slaavi valitsejate perioodil nimetati linna Sredetsiks.
Sofia muutus Bulgaaria pealinnaks 1879. aastal, kui Bulgaaria sai Osmanite impeeriumist iseseisvaks riigiks. Linna areng hoogustus ja sellest sai Bulgaaria kultuuri-, hariduse- ja majanduskeskus. Pärast Teist maailmasõda oli Sofia osa kommunistlikust Bulgaariast ning selle perioodi jooksul toimusid siin ulatuslikud muutused linnaruumis ja infrastruktuuris.
Pärast kommunismi kokkuvarisemist 1989. aastal on Sofia muutunud üha enam avatud ühiskonnaks ja turismi sihtkohaks. Linn on kasvanud ja areneb kiiresti, säilitades samas oma ajaloolise ja kultuurilise pärandi. Tänapäeval on Sofia tähtis äri- ja kultuurikeskus ning üks Bulgaaria kõige olulisemaid linnu.
Mida Sofias teha?
- Aleksandri Nevski katedraal: See on üks suuremaid õigeusu katedraale maailmas ning tuntud oma ilusa arhitektuuri ja rikkaliku sisekujunduse poolest. Katedraal asub kesklinnas ja on üks Sofias peamisi turismiatraktsioone.
- Vitosha mägi: Vitosha mägi asub Sofiast vaid mõne kilomeetri kaugusel ning on populaarne matka- ja talispordi sihtkoht. Siin on palju matkaradasid, mis sobivad nii algajatele kui ka kogenud matkajatele.
- Boyana kirik: Boyana kirik on UNESCO maailmapärandi nimistus ning kuulsust kogunud oma 13. sajandi freskode poolest. Kirik asub Sofiast lõuna pool ja on ajalooline ja kultuuriline pärl.
- Veneetsia väljak: Veneetsia väljak on keskaegse vanalinna süda ning üks Sofias populaarsemaid kohti. Siin asuvad paljud kohvikud ja restoranid, kus on võimalik nautida kohalikke toite ja jooke.
- Rahvusmuuseum: Sofias asub Bulgaaria rahvusmuuseum, kus on võimalik tutvuda riigi ajaloo ja kultuuriga. Muuseumis on palju erinevaid eksponaate, sealhulgas arheoloogilisi leiukaid ja ajaloolisi esemeid.
Milliste hindadega peaks Sofias arvestama?
Sofia on võrreldes teiste Euroopa pealinnadega suhteliselt taskukohane koht külastamiseks. Kuid hindade tase võib varieeruda sõltuvalt sellest, millist tüüpi majutust, restorani ja tegevusi eelistate. Siin on mõned orienteeruvad hinnad:
- Majutus: Hostelites või odavates hotellides ööbimise hinnad algavad umbes 15 eurost öö kohta. Keskmine hotellihind jääb vahemikku 40-70 eurot öö kohta. Kallimate hotellide hinnad algavad umbes 80-100 eurost öö kohta.
- Toitlustus: Odavates kohvikutes või tänavatoidukioskites võite saada kerge eine 3-5 euro eest. Keskmine hinne restoranides on umbes 15-20 eurot inimese kohta. Kallimates restoranides võib hind ulatuda 30-40 euroni inimese kohta.
- Transpordi hind: Ühistranspordi pilet maksab umbes 1,5 eurot. Takso hind sõltub sõidu pikkusest ja sõiduki tüübist, kuid keskmine hind on umbes 0,5-0,7 eurot kilomeetri kohta.
- Muuseumid ja vaatamisväärsused: Sissepääsupiletid muuseumitesse ja vaatamisväärsustesse maksavad keskmiselt 5-10 eurot.
Kokkuvõttes võib öelda, et Sofia on suhteliselt taskukohane linn, kus saate mugavalt hakkama ka väiksema eelarvega.