Stockholmi ajalugu ulatub tagasi 13. sajandisse, kui rootslaste hõimud hakkasid sellel alal elama. Esimene kindlus Stockholmi kohal ehitati Birger Jarli poolt 1252. aastal ning alates sellest ajast hakkas Stockholm kiiresti kasvama.
Stockholmi tähtsus kasvas 14. sajandil, kui Hansa Liit ehitati üles. Stockholmist sai oluline kaubandus- ja sadamalinn, kus liitkaupmehed kauplesid tera, kalatoodete, tekstiilide ja muu kaubaga. Sel ajal ehitati Stockholmi palju kirikuid ja kindlustusi, näiteks Stockholmi loss.
- sajandil muutus Stockholmi tähtsus veelgi suuremaks, kui Rootsi kuningas Gustav Vasa pani aluse rootslaste kuningriigile. Stockholm sai Rootsi kuningriigi pealinnaks ja tähtsaks poliitiliseks ja kultuurikeskuseks. Sellel ajal ehitati palju uusi hooneid, sh Riddarholmi kirik, Storkyrkan ja Riksdag (riigikogu) hoone.
- sajandil nägi Stockholm mitmeid ajaloolisi sündmusi, sealhulgas Põhjasõda, kus Rootsi kaotas suure osa oma territooriumist. 18. sajandil taastus Stockholm majanduslikult ja kultuuriliselt ning sel ajal ehitati ka palju uusi hooned, nagu näiteks Kuningaloss, Kunstimuuseum ja Vasa muuseum.
- sajandil nägi Stockholm mitmeid olulisi sündmusi, nagu II maailmasõda ja Stockholmi maratonirünnak. Kuid linna areng jätkus pärast sõda ja Stockholmist sai üks Põhjamaade juhtivaid majanduslikke ja kultuurikeskusi. Tänapäeval on Stockholmil oluline roll Põhjamaade poliitilises ja majanduslikus elus, samuti on ta tuntud oma kaasaegse arhitektuuri, kultuuri- ja meelelahutusasutuste ning kauni looduse poolest.
Mida Stockholmis teha?
Stockholm on Põhjamaade üks ilusamaid ja mitmekülgsemaid linnu, kus on palju erinevaid tegevusi ja vaatamisväärsusi, mida külastada. Aeg kohvrid pakkida, ning leida endale parimad vaatamisväärsused.
Siin on mõned näited sellest, mida Stockholmis teha:
- Gamla Stan – Stockholmi vanalinn, kus asuvad paljud ajaloolised hooned, kitsad tänavad, kaunid väljakud ja palju kohvikuid, restorane ja suveniiripoodi. Gamla Stan on ideaalne koht jalutamiseks ja ajaloo ja kultuuri nautimiseks.
- Vasa muuseum – muuseum, kus on eksponeeritud Vasa laeva vrakk, mis uppud 1628. aastal Stockholmi sadamas. Muuseumis on ka teisi Rootsi ajaloo näiteid.
- ABBA muuseum – interaktiivne muuseum, kus saab teada rohkem kuulsa Rootsi ansambli ABBA ajaloost ja muusikast ning proovida ka ise nende muusikat teha.
- Djurgården – suur park ja saar, mis pakub palju vabaõhu tegevusi, sealhulgas jalutamist, piknikut pidamist, ujumist, muuseumide külastamist ja loomaaia külastamist.
- Gröna Lund – lõbustuspark Djurgårdeni saarel, kus on palju atraktsioone, sealhulgas sõidud, mängud ja kohvikud.
- Kuningaloss – Stockholmi kuninglik palee, kus saab vaadata kuninglikke saale, relvastust, riigi krooni ja muud huvitavat.
Milliste hindadega peaksin Stockholmis arvestama?
Stockholm on üks Skandinaavia kallimaid linnu, kuid hindade tase võib sõltuda ka sellest, millist tüüpi majutust ja toitlustust otsite ning milliseid tegevusi plaanite teha. Siin on mõned hinnanäited:
- Majutus – keskmine hotellituba võib maksta umbes 100-200 eurot öö kohta, samas kui hostelites ja odavamates hotellides võib leida ööbimisvõimalusi vähem kui 50 euro eest.
- Toit – söögikohad on Stockholmis suhteliselt kallid, kuid saate säästa raha, valides näiteks tänavatoitu ja odavamaid restorane. Keskmiselt võib söögikoha arve ulatuda 15-30 eurot inimese kohta.
- Transport – metroopilet maksab umbes 4 eurot ühe otsa kohta, samas kui takso hind võib ulatuda 10-20 eurot.
- Vaatamisväärsused – muuseumide ja turismiobjektide piletite hinnad varieeruvad, kuid keskmiselt võib oodata hinda umbes 10-20 eurot inimese kohta.
- Alkohol – alkohol on Rootsis kallis, seega tasub alkohoolsete jookide tarbimist vältida, kui soovite raha kokku hoida.
Kokkuvõttes tuleks Stockholmi külastades arvestada, et hinnad on üldiselt kõrgemad kui mitmetes teistes Euroopa linnades. Kuid võite siiski leida võimalusi, kuidas raha säästa, valides odavamaid ööbimisvõimalusi ja söögikohti ning valides tasuta või odavamaid tegevusi.