Valletta

Valletta on Malta pealinn, mille ajalugu ulatub tagasi aastasse 1566, kui Johannese ordulinnus sai valmis. Johannese rüütliordu ehitas linna kaitsmiseks uue kindluse, kui nad kolisid Birgu linnusest. Linna nimeks sai Valletta, austusavaldus Johannese ordumeistrile Jean Parisot de Valetta’le, kes juhtis linna ehitust.

Valletta muutus kiiresti Maltas poliitilise ja kultuurikeskuseks, ning sellest sai Malta orduriigi uus pealinn. 17. sajandil koges linn rahu ja stabiilsuse ajajärku, mis võimaldas sellel areneda ja laieneda. Linna paljud baroksed paleed, kirikud ja purskkaevud pärinevad just sellest ajast.

 1. sajandil oli Valletta Prantsuse ja Briti koloniaalvõimude võimude all. Britid tegid linnas olulisi uuendusi, nagu uue sadama ehitamine ja kaasaegse torustiku paigaldamine. 20. sajandil kannatas Valletta suurejooneliste pommitamiste all Teise maailmasõja ajal ning pärast sõda keskendus Malta valitsus selle taastamisele.

Tänapäeval on Valletta UNESCO maailmapärandi nimistus ning see on tuntud oma ajaloolise arhitektuuri, muuseumide, katedraalide, kindluste ja sadama poolest.

Mida Vallettas teha?

Valletta on Malta pealinn, mida külastades on palju erinevaid tegevusi ja vaatamisväärsusi.

 1. Vaata Valletta katedraale: Vallettas on mitmeid ajaloolisi katedraale, millest mõned on ehitatud juba 16. sajandil. Külastada tasub kindlasti St. John’s Co-Cathedralit, kus on näha maailmakuulsaid Caravaggio maale.
 2. Käi muuseumides: Vallettas on palju muuseume, kus saab tutvuda Malta ajaloo, kunsti ja kultuuriga. Näiteks saab külastada Malta Arheoloogiamuuseumi, Rahvusmuuseumi ning Malta sõjaajaloo muuseumi.
 3. Mine jalutuskäigule linnamüüril: Vallettas on muljetavaldav linnamüür, millel on palju ajaloolisi väravaid ja bastione. Müüri pealt avaneb kaunis vaade linnale ja mererannale.
 4. Külasta Malta rahvuslikku ooperimaja: Malta rahvuslik ooperimaja on kultuuriliselt oluline hoone, kus toimuvad mitmed ooperi- ja kontsertetteasted.
 5. Koge Malta kööki: Vallettas on palju restorane ja kohvikuid, kus saab proovida Malta traditsioonilisi toite ja jooke, nagu pastizzi (või või herneste pirukas) ja imqaret (datli pannkoogid).
 6. Jaluta läbi Upper Barrakka aiad: Need aiad on ühed populaarseimad turismiobjektid Vallettas. Siin saab nautida kaunist vaadet Grand Harbourile ning tunda rahu ja vaikust.
 7. Mine ekskursioonile Malta sadamasse: Malta sadam on ajalooliselt oluline sadam, kus saab näha nii vanu kui ka uusi laevu. Siin on ka palju restorane ja kauplusi.
 8. Külasta Malta rahvusloomaaiasid: Malta rahvusloom on falcon, seetõttu on Malta Falconry Centre kindlasti külastamist väärt.

Need on vaid mõned paljudest tegevustest, mida Vallettas teha saab. Kindlasti on linnas midagi kõigile, olenemata sellest, milline on sinu huviala.

Milliste kuludega peaksin Vallettas arvestama?

Valletta on turistide seas populaarne sihtkoht, seega tuleks eelarve planeerimisel arvestada mõningate kuludega. Siin on mõned hinnanäited:

 • Toitlustamine: Restoranides võib pearoa hind ulatuda 10-20 euroni, kiirtoidu puhul võib hind olla 5-8 eurot. Kohvikutes võib kohvi hind ulatuda 2-3 euroni ning magusroogade hind 3-5 euroni.
 • Majutus: Ööbimine hotellis võib maksma minna 50-150 eurot öö kohta, sõltuvalt hotelli tasemest ja asukohast.
 • Transport: Takso hind sõltub läbitavast vahemaast ja taksoettevõttest, kuid tavaliselt algab hind 6 eurost. Bussipilet maksab 1,50 eurot ja see kehtib kogu päeva jooksul.
 • Muuseumid ja vaatamisväärsused: Muuseumide ja vaatamisväärsuste piletihinnad varieeruvad, kuid keskmiselt võib ühe piletihinna hind olla 10-15 eurot.

Kokkuvõttes tuleks eelarve koostamisel arvestada, et Vallettas on toitlustamine ja majutus võrreldes mõningate teiste Euroopa sihtkohtadega keskmisest kallim. Siiski saab siin reisimist ja vaatamisväärsuste külastamist nautida ka väiksema eelarvega, kui on valmis teatud asjades järeleandmisi tegema.